Pozor na pohlavní nemoci - bezpečný sex se vyplácí

Léto je již v plném proudu a toto roční období s sebou vždy přináší zvýšené riziko pohlavních chorob. V létě se chováme více nezodpovědně a zapomínáme na pravidla bezpečného sexu - tedy minimálně na kondom. Ten chrání nejen před nechtěným otěhotněním, ale i před přenosem pohlavních chorob.

Typy pohlavních chorob

 • bakteriální (syfilis, kapavka, měkký vřed, chlamydie, ureaplasma urealyticum apod.)
 • virové (HIV, AIDS, herpes, papillomavirus - genitální bradavice, hepatitida apod.)
 • parazitické (veš muňka, svrab)
 • plísňové (kandidóza)
 • z prvoků (amebóza, trichomoniáza, giardióza)

Příznaky pohlavních nemocí

Pohlavní chorobu odhalíme v prvních příznacích jako určitý diskomfort, může se jednat o výtok, svědění, pálení, zarudnutí, otok, pupínky nebo boláky, vřídek apod. Máte-li jakékoliv podezření na nakažení pohlavní chorobou, je zapotřebí zajít na odborné venerologické pracoviště, případně u žen na gynekologii a u mužů na kožní oddělení, kde podstoupíte stěry či jiné odborné bakteriologické vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí toto podezření. V případě potvrzení pohlavní choroby bude zahájena léčba.

Povinnost lékaře i nemocného v případě pohlavní nemoci

Některé závažnější pohlavní nemoci podléhají ze zákona povinnému epidemiologickému hlášení. Jedná se například o kapavku, syfilis, lymfogranulom, chlamydiové infekce apod. Nemocný je zároveň povinen se léčit a nesmí ohrozit jiné osoby. Povinnost léčit se vyplývá také pro všechny sexuální partnery.

Které kraje jsou na tom s pohlavními chorobami nejhůř?

Podle statistiky pohlavních nemocí Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS) bylo nejvíce případů pohlavní choroby syfilis a gonokokových infekcí (vyvolávajících kapavku) registrováno v roce 2012 v Praze, dále v Libereckém kraji a Jihomoravském kraji.

Pohlavní nemoci nejsou limitovány věkem

Pohlavní choroby hrozí komukoliv bez limitace věkem. Podle statistiky z ÚZISu však bylo syfilidem postiženo v roce 2012 nejvíce mužů i žen mezi 25 až 29 lety, přičemž mužů bylo početně více. Hrozba pohlavních chorob je stále více než aktuální a rozhodně se vyplácí jako prevence předcházet rizikovým situacím.

Foto: Pixabay.com

Pozor na pohlavní nemoci - bezpečný sex se vyplácí patří do témat
 • John Smithg61 05.10.2016 01:42:08

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a fkebdgabckbcaddg

 • John Smithd178 03.10.2016 13:41:17

  Fckin amazing things here. Im very glad to see your post. Thanks a lot and i'm looking forward to contact you. Will you kindly drop me a mail? cbeadkdddgcddcfg

 • Kam to vede? Upozornení 17.08.2014 14:53:00

  Úvod příspěvku poukazuje na morální úpadek dnešní civilizace, podobné formulace bude za chvíli možné uvádět hned po zprávách o počasí, aniž by se někdo podivil.
  Moderní zvířecí model lásky je bez úcty k jakýmkoli hodnotám. LÁSKA JE SEX, nic víc, z téhle civilizace nezbyde nic většího, jak z velké říše římské, co pošla v křečích dekadence.
  Hlavně si dejte pozor na pohlavní nemoci, kondom namísto odpovědnosti stačí. Desítky sexuálních partnerů za život je „IN“. Hlavně se pak nedivte lidi, že s vámi nikdo nebude chtít zůstat, protože auto po desátém majiteli má jinou hodnotu než nové …

  • Re: Kam to vede? Terezie 19.08.2014 10:55:37

   Hezky napsaný komentář.
   Je smutné, že jako "pravidlo bezpečného sexu" se uvádí kondom. Co třeba manželská/partnerská věrnost? Není to ta nejlepší prevence? A to včetně rakoviny děložního čípku.

  • Re: Kam to vede? ggjhhjhb 18.08.2014 12:36:30

   hmm....zajímavě napsáno : )

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Pohlavně přenosné nemoci

Píšeme jinde
 • Recept na jahodový koláč krok za krokem

  Recept na jahodový koláč krok za krokem

  Sezóna jahod pokračuje, a tak si dnes upečeme svěží koláč, který jahodami doslova přetéká. Fotorecept krok za krokem.

 • Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

  Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

  V dnešní době je výroba vlastních domácích pochutin určených ke konzumaci čím dál oblíbenější. Pro své děti a koneckonců ani pro sebe nechceme kupovat ošizené marmelády a zavařeniny, které jsou plné "éček" a nikomu nechutnají. Ty kvalitnější výrobky bývají často předražené, a tak udělají velkou díru do peněženky. Zvlášť pokud jste zvyklí konzumovat tyto produkty několikrát do týdne. Domo-elektro a jejich zavařovací hrnce vykonají téměř veškerou práci za vás!Zdravě.cz na Facebooku