zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Nepříjemná zadní rýma – jak se projevuje a jak ji nejlépe léčit?

Klára Vojkůvková
01.02.2024

Zadní rýma představuje potíže spojené s nadbytkem hlenu v zadní části hltanu, což může výrazně ovlivnit každodenní pohodu. Potíže se zadní rýmou se často projevují kašlem, svěděním v krku, nemožností se vysmrkat a tlakem v dutinách a následnou bolestí hlavy.

Zadní rýma a obecně rhinosinusitidy, představují skupinu infekčních onemocnění postihujících nosní a vedlejší nosní dutiny. Tato onemocnění mohou přecházet od akutních stavů k chronickým, a podle toho se k nim také přistupuje. 

Zadní rýma může postihnout každého a různou intenzitou. Několik faktorů může ovlivnit to, jakým způsobem se jednotliví pacienti vyrovnávají se zadní rýmou:

  1. Celkový zdravotní stav: Lidé se slabším imunitním systémem nebo válčící s již existujícím onemocněním dýchacích cest mohou mít vyšší náchylnost k zadní rýmě a současně ji mohou vnímat víc než obtížně.
  2. Alergie: Pokud je zadní rýma způsobena alergií, intenzita příznaků může být spojena s expozicí alergenům v prostředí. Někteří jedinci mohou být citlivější na alergeny a trpět výraznějšími symptomy.
  3. Chronická forma: Pokud zadní rýma přetrvává a stává se chronickou, často na ni nasedají tzv. sekundární infekce celostního rázu, protože oslabená sliznice nosu se snadno stane vstupní bránou patogenů.

Je důležité vzít v úvahu imunitu jako takovou, individuální citlivost a příčiny zadní rýmy při hodnocení toho, jak moc se někdo s touto nemocí potrápí. V každém případě vhodná léčba nebo úprava životního stylu pomůže minimalizovat příznaky a zlepšit pohodu.

Příznaky zadní rýmy

Pokud se jedná o virovou infekci můžeme očekávat projevy typu vodnatého nebo hnisavého výtoku z nosu, tlak v dutinách, na to navazující bolesti hlavy a celkovou slabost. Celkový obraz u akutních stavů se podobá běžnému nachlazení, zatímco chronické rhinosinusitidy mají obvykle mírnější symptomy, za to s výskytem hlenohnisavé sekrece z nosu, ztíženého nosního dýchání, zánětů očí a problémů s pokožkou pod nosem.

Léčba zadní rýmy

Léčba zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích zahrnuje obvykle hlavně symptomatickou a semikauzální terapii. Tedy odstraňujeme nepříjemné příznaky a pokud objevíme příčinu, zbavme se jí taky! Vyhněme se alergenům, posilujme imunitní systém, nepobývejme v zakouřeném prostředí apod. Lokální terapie je však v tomto případě preferovaný postup léčby, protože umožňuje cílené a rychlé působení léčiv přímo na postiženou oblast, tj. nosní sliznici a vedlejší dutiny. Tím minimalizuje systémové vedlejší účinky, zvyšuje se účinnost léčby a umožňuje snadnou samoléčbu pro pacienty. Navíc lokalizovaný účinek umožňuje rychlejší nástup účinku a snižuje zatížení celého organismu účinnými látkami. Celková terapie může být ponechána pro případy s vyšší závažností nebo komplikacemi, kdy je nutné ovlivnit celý organismus, např. při rozjetí bakteriální infekce. 

V léčbě je možné využít různé přístupy:

  1. Nosní dekongestanty – všem dobře známé nosní spreje. Látky jako oxymetazolin nebo xylometazolin aj. pomáhají snížit otok nosní sliznice a zlepšit dýchání nosem. Je důležité používat tyto přípravky krátkodobě, aby se zabránilo riziku tzv. „rebound efektu“, na který lékárníci tak často a rádi upozorňují.
  2. Lokální kortikosteroidy. Tyto léky, například flutikazon nebo budesonid, mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit otok a zánět nosní sliznice. Jsou často indikovány při alergické rýmě a chronické rhinosinusitidě, jsou často pouze na lékařský předpis i když některé nižší koncentrace se již objevili v lékárnách i na volném prodeji.
  3. Solné roztoky. Solné roztoky pro výplachy nosu mohou pomoci udržovat nosní sliznici hydratovanou a odstranit přebytečný hlen. Tyto roztoky by se měly aplikovat před každým použitím účinné látky jinak terapeutický efekt nemá šanci. 
  4. Antihistaminika. Těch lékaři využívají při alergické rýmě. 
  5. Mukolytika. Léky, které pomáhají zředění a vykašlávání hlenů, mohou být užitečné při odstraňování hlenů z dýchacích cest.
  6. Doplňky stravy na podporu imunity. Vitamíny a doplňky stravy, jako jsou Echinacea nebo vitamin C, pro podporu imunitního systému dokáží podpořit celkový zdravotní stav organismu.
  7. Chirurgické zákroky. V některých případech může být chirurgický zákrok zvážen, zejména pokud strukturální abnormality nosu přispívají k opakujícím se problémům.

Zdroje: farmaciepropraxi.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Ploché nohy u dětí: jak vybrat vhodnou obuv?
Tymián: Bylinka číslo jedna pro všechny respirační problémy

Další články

Lednový návrat nemocnic k běžnému režimu
Ostatní témata

Lednový návrat nemocnic k běžnému režimu

10.01.2024

Situace v nemocnicích na konci právě uběhlého roku v nás všech budila nemalé obavy. Naštěstí byly podniknuty kroky, které se do určité míry dají považovat za obrat k lepšímu. Všech ...